Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


3. zastavenie JEŽIŠ PRED VEĽKŇAZOM ANNÁŠOM

1. 2. 2011

3. ZASTAVENIE JEŽIŠ PRED VEĽKŇAZOM ANNÁŠOM

Obrázok      Chodníkom, ktorý pozvoľna stúpa od kaplnky č. 2 doľava, sa dostaneme k ďalšej kaplnke. Jej architektúra je veľmi podobná predchádzajúcej, je však o čosi kratšia, preto aj na bočných fasádach je iba jedno ozdobné zrkadlo s karnisovým vzorom. Hlavná fasáda je takmer identická s kaplnkou už opísanou. Odlišnosť bola v erbe, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou patril Ignácovi Staberhofferovi, cisárskemu radcovi a riaditeľovi smolnických baní, ktorý dal kaplnku postaviť. Mreža, uzatvárajúca interiér, je pôvodná, rokoková.

      Interiér: Vnútrajšok obdĺžnikovej kaplnky je zaklenutý pruskou klenbou. Steny a klenbu zdobí iluzívna maľba architektúry s pilastrami v kútoch a motívmi rokokovej maľby, predovšetkým s typickým rokajom. Na klenbe je zobrazený kruhový medailón modrej farby, lemovaný profilovanou rímsou. V ňom sú kríž a palmové listy, predstavujúce symboly mučeníckej smrti. 

       

Obrázok      Na čelnej stene je v plytkej nike umiestnená drevorezba v podobe vysokého reliéfu, predstavujúca Ježiša pred veľkňazom Annášom. Mnohopočetná scéna reliéfu je kompozične rozvrnutá do dvoch skupín po štyri osoby. Dominantný Ježiš v šarlátovom rúchu, obkolesený vojakmi rímskych légií. Ruky ma povrazom zviazané za chrbtom. Traja vojaci vôkol Ježiša výzorom pripomínajú skôr súčasníkov rezbára, ktorý ich zhotovil, než postavy  z Kristových  čias. Zato odev rešpektuje historické reálie  - tuniky,  panciere, priliehavé čižmy  a prilby s hrebeňom. 
  Obrázok

               

 

 

 

 

 

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.